Dzisiaj Sobota, 21 Lip. 2018 rok    Imieniny Andrzej, Wiktor, Daniel

Login / E-mail

Hasło

Zarejestruj się! Nie pamiętasz hasła lub loginu?

News / Film / TV

dodał: Ania_Pina 2012-09-29

Shirley Temple, nie tylko złote loki...


Była najmłodszą zdobywczynią Oscara i największą dziecięcą gwiazdą amerykańskiego kina. Wraz z końcem kariery filmowej nie zakończyła swojej misji...

Shirley Jane Temple, urodziła się w 1928 roku w Santa Monica w Kalifornii. Jej matka, Gertrude Amelia Temple, zajmowała się domem a ojciec, George Francis Temple, pracował w banku. Shirley miała dwóch braci: George Francisa Juniora i Johna Stanley’a. Dziewczynka już jako czterolatka uczyła się tańca, śpiewu i aktorstwa w szkole w Los Angeles. Mama kręciła jej włosy na wałki, aby fryzura Shirley przypominała loki sławnej aktorki niemego kina- Mary Pickford.

Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać, w 1932r. Shirley dostała rolę w serii ,,The Baby Burlesques”, w której dzieci parodiowały światowe gwiazdy. Temple naśladowała m.in. Marlenę Dietrich. Prawdziwy przełom w karierze początkującej aktorki nastąpił wraz z filmem ,,Stand Up and Cheer”, który miał premierę w 1934r. i zaowocował podpisaniem siedmioletniego kontraktu z Fox Productions. Kariera Shirley nabierała tempa, jej zarobki podniosły się do 1250 dolarów tygodniowo. Dziewczynce cały czas towarzyszyła mama, która była jej nauczycielką, fryzjerką i przede wszystkim namiastką domu w życiu, które polegało na bieganiu z jednego planu filmowego na drugi. Shirley stała się ulubienicą Hollywood’u, grała role biednych sierot, uroczych urwisów czy spryciulek swatających swojego rodzica z nowym partnerem. Film ,,The Bright Eyes” (1934r.) powstał specjalnie dla niej, a imię małej gwiazdy pojawiło się nad tytułem, co świadczyło o ogromnej randze aktorki. Nauka tańca i śpiewu nie szły na marne bo prawie w każdym obrazie Shirley prezentowała piosenkę, taniec a nawet całkiem skomplikowane układy stepowane.

W 1935 roku Shirley została nagrodzona Dziecięcym Oscarem, miała wtedy zaledwie 6 lat! Statuetka była odpowiednio mniejsza i lżejsza: zamiast standardowych 35, miała 18 centymetrów długości. Jeszcze tego samego roku, Shirley pozostawiła odcisk swoich stóp i rąk w hollywoodzkiej Alei Gwiazd pod Teatrem Chińskim Graumana. To w tym okresie powstały takie filmy jak Heidi" (1937), "Mała Miss Broadway" (1938) czy ,,Mała Księżniczka” (1939). Słodką twarz Shirley można było podziwiać nie tylko w kinie: za 45 dolarów można było kupić lalkę ,,Shirley”, jej podobizna znalazła się także na kubkach, miseczkach do płatków śniadaniowych czy dzbanuszkach.
Dochód ze sprzedaży sygnowanych sukienek, mydełek, lusterek czy wycinanek podwoił sumę, którą Temple zarobiła na filmach.

Niestety żaden sukces nie trwa wiecznie. Te same złote loki, które przyniosły Shirley sławę, sprawiły, że została zaszufladkowana jako słodkie dziecko, urocza dziewczynka a nie… młoda kobieta. Im Shirley była starsza, tym mniej dostawała ciekawych propozycji, a te filmy w których zagrała, okazywały się być w najlepszym wypadku mało rentowne. Według autora biografii aktorki, Roberta Windlera, sugerowano jej aby wyjechała zagranicę, aby artystycznie dojrzała i wróciła… pod innym nazwiskiem. Temple nie skorzystała z tej rady, w 1950 roku ostatecznie ogłosiła koniec swojej filmowej kariery po tym, jak nie otrzymała roli w Broadwayowskiej inscenizacji ,,Piotrusia Pana”, miała wtedy 22 lata.

W 1945r. Shirley wyszła za mąż za przystojnego żołnierza Jacka Agara, aktora filmowego, z którym miała córkę Lindę Susan. Po kilku latach małżeństwo rozpadło się z . Po uzyskaniu rozwodu, Shirley związała się z Charlsem A. Blackiem, oficerem wywiadu i biznesmenem. Mieli razem dwójkę dzieci: syna Charlesa Juniora i córkę Lori. Shirley i Charles byli małżeństwem przez 54 lata, rozłączyła ich śmierć Charlesa w 2005r.

Shirley mogła spokojnie utrzymać się z tantiemów i pensji męża, jednak nie chciała wieść spokojnego, nudnego życia pani domu i wspominać czasy, które bezpowrotnie minęły. W latach 60. zaczęła aktywnie udzielać się w Partii Republikańskiej, została mianowana szefem protokołu w administracji prezydenta Geralda Forda. Następnie pełniła funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych: w latach 1974-1976 w Ghanie, w 1989- 1982 w Czechosłowacji.
Zasiadała w radach nadzorczych m.in. UNESCO, Walt Disney Company, Bank of America czy Natural Wildlife Federation. Aktywnie uczestniczyła w życiu publicznym, wykorzystywała swoją sławę do walki o lepsze warunki życia dla ludzi i zwierząt.

Shirley była jedną z pierwszych kobiet na świecie, które publicznie mówiły o raku piersi. Jesienią 1972r. zdiagnozowano u niej tę niebezpieczną chorobę.
Temple otwarcie opowiadała o amputacji, jaką musiała przejść, aby uratować życie. Opowiadała o tym w telewizji, radiu i prasie, przyczyniając się do obalenia tabu, jakie dotyczyło chorób kobiecych części ciała.

Obecnie Shirley mieszka w Północnej Kalifornii i pracuje nad drugą częścią swojej autobiografii ,,Child Star”.

    

Aby przeglądać i dodawać komentarze,
musisz się zalogować.

Copyright © 2012-2018 Inbornmedia Sp. z o.o. | Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu

O nasRegulaminPolityka ochrony prywatnościFAQ/PomocReklamaKontakt z nami
Witamy na portalu KidModels.pl
Dołącz do nas!
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki prywatności cookies. Ukryj informację.