Wiele się mówi o tym ile gwiazdy z Polskiego lub zagranicznego showbiznesu zarabiają. Połowo, a nawet i więcej z tych stawek jest nie prawdziwa. W przypadku zarobków aktorów musimy podzielić ich na dwie grupy:

  • Profesjonalnych - Ci, którzy ukończyli szkoły aktorskie, warsztaty w tym kierunku lub posiadają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie,
  • Amatorów - Ci, którzy posiadają małe doświadczenie w aktorstwie oraz nie ukończyli szkół, ani warsztatów aktorskich.

Pierwsza z wymienionych grup za jeden film kinowy może zarobić nawet 200 tysięcy złotych za główną rolę. W przypadku seriali są to stawki od 2 tysięcy do 10 tysięcy złotych za jeden dzień zdjęciowy, który może trwać nawet kilkanaście godzin.

Druga wymieniona grupa zarabia w zależności od projektu. Za rolę pierwszoplanową może zdobyć około 300-500 zł, natomiast za drugoplanową rolę zarobi o połowę mniej czyli 150-300 zł. Istnieje możliwość, iż producenci oraz organizatorzy castingów zaproponują statystowanie w ich produkcji. Za samo statystowanie aktorzy amatorzy otrzymują od 40 do 100 zł. Wymienione stawki są stawkami za jeden dzień zdjęciowy. Dodatkowo oprócz wynagrodzenia produkcja powinna opłacić nocleg jeżeli plan zdjęciowy jest wyjazdowy oraz wyżywienie na planie.