W ostatnich kilku latach ogromnym zainteresowaniem cieszą się seriale paradokumentalne są to seriale fabularne w stylu  seriali tudzież filmów dokumentalnych opartych na faktach. W tych serialach występują postacie fikcyjne, które odgrywane są przez aktorów amatorskich. Aktualnie w Polsce gatunek ten zdobył ogromną sympatię u widzów. Na antenie telewizji Polsat, TVN czy też TVP możemy śledzić takie seriale jak: „Szkoła”, „Szpital”, „Ukryta Prawda”, „Trudne Sprawy”, „Sędzie Anna Maria Wesołowska”, „Pamiętniki z wakacji” itp..

Producenci wcześniej wspomnianych seriali cały czas poszukują nowych i tym samym nieznanych twarzy, które zostaną obsadzone do nowych ról. Castingi do tych seriali odbywają się bardzo często, a co najciekawsze są to castingi „obwoźne” tzn. Organizatorzy castingów pojawiają się raz na trzy miesiące w Ośrodkach lub Domach Kultury i poszukuje właśnie tam zainteresowane osoby chcące wziąć udział w przedsięwzięciu. Mimo częstych castingów zainteresowanie nimi nie maleje, wręcz przeciwnie - wzrasta. Na jednym castingu pojawia się nawet po kilka tysięcy osób.

 

Casting do takiego serialu wygląda następująca:

  • Osoba pojawiająca się na castingu wypełnia ankietę, następnie odgrywa krótką scenę przed kamerą. Nagranie oraz ankieta trafia do archiwum organizatorów, którzy po całym przesłuchaniu wybierają aktorów do danych odcinków. Zdarza się tak, że producenci zgłaszają się do aktorów nawet po kilku miesiącach.

 

Ogromnym plusem castingów do seriali paradokumentalnych jest to, iż są one bezpłatne, bez zewnętrznej współpracy z agencjami castingowymi oraz aktorskimi. Kolejnym plusem jest to, że wygląd, talent nie mają w tym przypadku kompletnie znaczenia. 

Jeżeli macie możliwość wzięcia udziału w takim castingu, spróbujcie swoich sił. Jest to bardzo fajne doświadczenie.