News / Kidmodels.pl

Zasady współpracy z agencją aktorską.

autor: Andrzej

Witam. 

Otrzymujemy od Państwa pytania związane ze współpracą z agencjami. Będziemy na forum publicznym odpowiadać na niektóre z tych pytań, które mogą poza autorem pytania dotyczyć również i innych osób .
Ostatnio otrzymaliśmy, od Mamy jednej z dziewczynek, pytanie tej treści: 
 
"Na Państwa stronie internetowej znalazłam informację o castingu dla dzieci. Nigdy wcześniej nie mieliśmy jako rodzina kontaktu z Agencją Aktorską, stąd chciałabym spytać, jakie są zasady współpracy, czy wiążą się z tym jakieś koszty z naszej strony?". 
 
Odpowiadając na to pytanie chciałbym skorzystać z okazji i wyjaśnić często pojawiającą się kwestię nazewnictwa. Wiele osób które mają styczność z naszym serwisem kojarzy nas jako Agencję. Serwis KidModels.pl nie jest Agencją, lecz jest miejscem nawiązywania kontaktów pomiędzy adeptami nie posiadającymi żadnego doświadczenia, oraz doświadczonymi już w dziedzinie reklamy i filmu kandydatami do pracy przed obiektywem aparatu fotograficznego i kamery filmowej, a firmami z branży mediowej.
 
KidModels nie jest agencją i nie konkuruje w żaden sposób z agencjami czy firmami produkcyjnymi, lecz ułatwia stronom (dzieciom oraz firmom) nawiązywanie współpracy. Dzięki profilowi dziecka w naszym Serwisie mają państwo, oraz bezpośrednio osoby przedstawiane na profilach (mamy świadomość, że wiele z profili jest zakładanych przez dzieci i młodzież, a nie przez ich rodziców) poprzez stworzenie portfolio, darmowej prezentacji w internecie. Stworzenie profilu, a zarazem strony www osoby prezentującej się, daje możliwość przedstawienia się nieograniczonej liczbie osób i firm działających na rynku mediowym. 
 
Każdy profil posiada swój indywidualny adres internetowy, który możecie państwo prezentować w korespondencji z agencjami, fotografami, firmami, oraz w każdym innym miejscu (chociażby wizytówce) dzięki któremu prowadzicie promocję i reklamę siebie, czy swojego dziecka jako osoby poszukującej pracy "przed obiektywem". W dobie internetu i przekazów elektronicznych posiadanie swojej prywatnej strony www jest nieodzownym elementem na drodze do osiągnięcia sukcesu. Przygotowanie strony www wiąże się jednak z kosztami, natomiast serwis Kidmodels umożliwia promocję oraz stworzenie swojej indywidualnej strony www bez ponoszenia kosztów. Wszelkie opłaty wnoszone przez prywatnych użytkowników korzystających z serwisu są dobrowolne, a stworzenie profilu i prezentacja go w sieci internetowej jest darmowe.
 
Wracając do pytania, chciałbym poinformować, a zarazem ostrzec, że wszelkie płatności, które są pobierane przez agencje aktorskie, modelingowe, fotograficzne, za przystąpienie/zapisanie się do agencji są bezpodstawne i zbędne. Nie płaćcie za zapisanie się do Agencji! Zatem żadnych wpłat za podjęcie współpracy z Agencją niezależnie czy to płatność gotówką, przelewem bankowym, czy poprzez SMS. Oczywiście Agencja istnieje po to by zarabiać, ale również i dawać możliwość zarabiania osobom współpracującym z agencją, głównie poprzez zlecenia na wykonanie pracy, a nie zarabianie na zapisach. Na szczęście takich agencji, które swoje dochody opierają głównie na pobieraniu opłat za zapisy, oraz na wykonywaniu przez te agencje obowiązkowych(!) sesji zdjęciowych (będących wymaganym warunkiem zapisania do agencji), jest niewiele na rynku mediowym, ale niestety i takie są. 
 
Należy jednak pamiętać, że podstawą do odpowiedniej prezentacji aktora, modela, modelki jest odpowiednia fotografia. Agencja zatem może zaproponować osobom nie posiadającym dobrych jakościowo zdjęć wykonanie odpłatnej profesjonalnej sesji zdjęciowej. Zdjęcia prezentujące modela należy mieć, to wymóg bezwzględny, natomiast nie jest wymogiem aby takie zdjęcia wykonać w tylko tej konkretnej agencji, a nie np. innej agencji lub studiu fotograficznym. 
 
Są dwa podstawowe sposoby aby stać się posiadaczem dobrych jakościowo zdjęć:
1. Wykonanie zdjęć przez agencję.
2. Wykonanie zdjęć indywidualnie, zlecając wykonanie zdjęć profesjonalnemu fotografowi, lub pasjonatowi amatorowi, który ma wiedzę jak powinny wyglądać profesjonalnie wykonane zdjęcia najodpowiedniej prezentujące modela, modelkę, aktora.
 
Przystępując do agencji należy wypełnić formularz w którym wpisuje się niezbędne do współpracy dane, m.in.: imię i nazwisko, datę urodzenia, dane dotyczące wyglądu (wymiary, kolor oczu/włosów), a także doświadczenie, umiejętności, znajomość języków, dane kontaktowe. Do formularza należy dołączyć, wyżej wspomniane, fotografie prezentujące kandydata. Fotografie najlepiej dołączyć w postaci elektronicznej (na płycie CD lub przesyłając za pomocą e-mail). Należy pamiętać, by zdjęcia były dobre jakościowo lecz nie zajmowały zbyt wiele miejsca na dysku, zatem pojedyncze zdjęcie nie powinno być wielkości pow. 4MB, lecz np. 1MB. Trzeba pamiętać, że agencja nie ma tylko "nas" w swojej bazie i jeśli każda z osób prześle zdjęcia o  tzw. dużej "wadze", to skrzynki pocztowe, lub dyski mogą się szybko zapełnić. 
 
Agencje proponując, do określonego projektu, osoby z którymi współpracują nie tylko odsyłają reżyserów do własnej strony www, na której znajdują się zdjęcia kandydatów, ale też bardzo często przesyłają zdjęcia odpowiednich osób reżyserom na ich prywatne skrzynki pocztowe e-mail. Zatem nie tylko jakość, ale i wielkość zdjęć odgrywa dość istotne znaczenie.
 
Wykonanie zdjęć, to jeden z kosztów na które powinniśmy być przygotowani. Innym jest np. dojazd na casting. Jeśli casting odbywa się w miejscowości którą zamieszkujemy oczywiście koszt jest niższy, lecz jeśli obecność na castingu wymaga od nas wizyty w innym mieście niż nasze miejsce zamieszkania powinniśmy liczyć się z kosztami dojazdu, noclegu, posiłków (koszt posiłku w restauracji czy barze zazwyczaj jest wyższy niż posiłku przygotowanego samodzielnie). Oczywiście  musimy liczyć się z faktem, że brak naszego udziału w castingu jest jednoznaczny z pozbawieniem nas szansy zaprezentowania się przed reżyserem i ostatecznie może spowodować, że nie zostaniemy wzięci pod uwagę przy obsadzie roli. 
 
Jeśli chodzi o zasady współpracy, to są one określane indywidualnie. Agencja może zaproponować umowę współpracy na tzw. wyłączność, lub bez wyłączności. Wskażę główne różnice pomiędzy tymi umowami: 
 
1. Umowa z wyłącznością praw.
Jest to umowa, która uzależnia osobę podpisującą umowę od współpracy tylko z tą konkretną agencją. To uzależnienie nie musi być szkodliwe dla kariery i rozwoju osoby podpisującej taką umowę, a wręcz przeciwnie. Umowa taka może być bardzo pozytywna ze względu na ścisłą współpracę z daną agencją. Agencja traktuje współpracę z osobą z którą ma umowę na wyłączność priorytetowo, a kontakty pomiędzy agencją, a osobą współpracującą są bardziej zażyłe choćby z racji częstych kontaktów. Ponadto najczęściej prowizja agencji z usługi którą wykona artysta, model, modelka jest dużo niższa niż prowizja agencji z którą mamy umowę bez wyłączności. Jest to ok. 50% prowizji, którą pobiera agencja z którą mamy umowę bez wyłączności. Procent jaki agencja pobiera od wykonanego przez nas zlecenia jest indywidualny, najczęściej jest to 10% od kwoty uzyskanego przez nas przychodu i jest potrącany przed wypłatą nam wynagrodzenia. Agencja potrąca również z naszego wynagrodzenia kwotę zaliczki na podatek, którą przelewa na konto odpowiedniego nam Urzędu Skarbowego.
Podpisując umowę na wyłączność powinniśmy jednak liczyć się z faktem, że wszelkie nasze umowy aktorskie, modelingowe oraz uzyskane przychody z tytułu określonego w umowie agencyjnej powinny być uzgodnione z naszą agencją. Czyli powinny być przez nią rozliczane i niezależnie od faktu, czy mamy pracę dzięki staraniom agencji, czy indywidualnie pozyskaliśmy zlecenie/rolę np. z innej agencji lub bezpośrednio od fotografa, producenta, reżysera nasza agencja, która ma z nami umowę na wyłączność, ma prawo do określonej umową prowizji.
 
2. Umowa bez wyłączności praw.
Ten rodzaj umowy daje nam więcej swobody. Nie uzależnia nas od tylko jednej agencji i daje nam możliwość podpisania umów z kilkoma agencjami, które będą nas i nasze interesy reprezentowały. Prowizja dla agencji w tym przypadku wynosi standardowo 20% uzyskanego przez nas wynagrodzenia. W przypadku umowy bez wyłączności praw wszelkie zlecenia które uzyskamy indywidualnie i podpiszemy umowy bezpośrednio ze zleceniodawcami, a nie za pośrednictwem agencji, nie są obciążone prowizją agencyjną.
 
                                                                                                                                                                                                                 AZ
Udostępnij na

Wasze komentarze

Aby przeglądać i dodawać komentarze,
musisz się zalogować.

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki prywatności cookies.